(Fast Protein Liquid Chromatography (FPCL

 

 

   معرفی دستگاه
 
  تجزیه ، تخلیص و شناسایی پروتئین ها ، که هر کدام از آن ها وظیفه ی خاصی در بدن موجودات زنده بر عهده دارند ، در پیشرفت علوم زیستی ، بیوتکنولوژی ، پزشکی و صنعت دارو اهمیت خیلی زیادی پیدا کرده است .
 
   برای تخلیص پروتئین ها ابتدا باید غشای سلول را تخریب و سپس محتویات داخل سلول را استخراج نمود. برای جداسازی پروتئین های موجود در محتویات داخل سلول از سایر اجزا، معمولا از روش رسوب دهی با نمک آمونیوم سولفات ، فیلتراسیون و سانتریفوژ استفاده می شود . برای خالص سازی پروتئین مورد نظر و جداسازی آن از مخلوط پروتئینی به دست آمده می توان روش های متعددی از جمله الکتروفورز دو بعدی ، انواع روش های کروماتوگرافی (مانند کروماتوگرافی تبادل یون ، کروماتوگرافی اندازه طردی ، کروماتوگرافی میل ترکیبی و کروماتوگرافی برهم کنش آبگریزی ) استفاده نمود. این روش ها قدرت تفکیک زیادی دارند اما بسیار زمان بر هستند. برای رفع این مشکل ، از روش کروماتوگرافی مایع با عملکرد سریع Fast Performance Liquid Chromatography استفاده می نمایند . این روش در سال 1982 در سوئد ، توسط Pharmacia گسترش پیدا کرد و تجاری شد . به دلیل این که این روش بیشتر برای تخلیص پروتئین ها به کار می رود ، آن را Fast Protein Liquid Chromatography نیز می نامند. روش FPLC ، جداسازی پروتئین را در زمان بسیار کوتاهتر نسبت به سایر روش ها امکان پذیر می سازد . و با توجه به این که در صنعت ، برای تخلیص پروتئین در مقیاس انبوه ، پارامتر زمان بسیار اهمیت دارد، اخیرا این روش به شکل خیلی گسترده مورد استفاده قرار می گیرد . از دیگر مزایای این روش ساده بودن کار با سیستم FPLC و در عین حال مقرون به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی است .    
                                
 

  قابل ذکر است که این روش همه انواع کروماتوگرافی را در بر می گیرد و در هر دو مقیاس تجزیه ای و تهیه ای قابل استفاده است . روش FPLC علاوه بر پروتئین ها برای تخلیص سایر بیوملکولها مانند لیپوپروتئین ها ، RNA و DNA نیز کاربرد دارد.

 

 

قابلیت های قابل ارائه دستگاه

 

 

علوم پایه پزشکی ، زیست شناسی ، آنزیم شناسی ، بیوتکنولوژی ، ژنتیک ، علوم دارویی.

 

 

 

 

 زمینه های   کاربردی

 

     
  آرایشی / غذایی/ محیط زیست و صنعتی /کاربردهای گیاهی/ دارویی / بالینی / پزشکی قانونی
         
         
   
 
         
 
   

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تماس با ما

آدرس :ایران-تهران-خیابان ایتالیا - حد واصل خیابان وصال شیرازی و خیابان قدس - پلاک 41

تلفن:982188977101+

فکس: 982188962176+